Konferencija na temu “Bezbjednost hrane: zahtjevi, službena kontrola i obrazovanje potrošača” u organizaciji Centra za zaštitu potrošača (CEZAP) u saradnji sa litvanskim Potrošačkim institutom održana je danas u Podgorici.
Ispred Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis konferenciji je prisustvovao savjetnik za pravne i opšte poslove, Rade Zarubica. Događaj je otvorila predsjednica CEZAP-a, Olga Nikčević, koja je prisutnima predstavila njihov projekat “Jačanje kapaciteta potrošačkih organizacija u Crnoj Gori u oblasti bezbjednosti i kvaliteta hrane”. Ovim projektom je putem usvojene metodologije organizovan niz treninga o uticaju obmanjujućeg oglašavanja prehrambenih proizvoda, kao i njihovog testiranja, kazala je Nikčević. Osim toga, projektom je ojačana institucionalna mreža za zaštitu potrošača, te povećana svijest o značaju bezbjednosti i kvaliteta hrane.
Zita Ceponite, direktorica litvanskog Potrošačkog instituta i ekspert u oblasti bezbjednosti i kvaliteta hrane, predstavila je rezultate istraživanja rađenog u Crnoj Gori vezano za označavanje hrane.
Ispred Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove prisutnima su se obratile pomoćnice direktora, Biljana Blečić i Zorka Prljević, koje su govorile o zakonodavnim pitanjima vezano za oblast bezbjednosti hrane, s posebnim akcentom na usvajanje EU zakonodavstva, kao i institucionalnoj organizaciji i sprovođenju službene kontrole, te ukazale na značaj edukacije potrošača o ovoj oblasti.
Sekretarica Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije u Privrednoj komori, Lidija Rmuš objasnila je pristup biznis sektora kada je u pitanju proizvodnja i trgovina hranom, odnosno njena bezbjednost i kvalitet.
Danijela Šuković, direktorica sektora za laboratorijsku dijagnostiku u Centru za ekotoksikološka ispitivanja, podijelila je svoja iskustva iz oblasti laboratorijskog ispitivanja i kontaminenata u hrani.
Bogomil Nikolov, ekspert u oblasti bezbjednosti i kvaliteta hrane, imao je završno izlaganje, pri čemu je dodatno naglasio važnost edukacije potrošača kada je hrana u pitanju.
Na konferenciji je zaključeno da na tržištu postoji veći broj proizvoda koji se oglašavaju kao proizvodi koji poboljšavaju zdravlje, čak i neki koji liječe određene bolesti, što predstavlja obmanjujuću poslovnu praksu koja je strogo zabranjena zakonom i za nju je predviđena prekršajna odgovornost. Cilj ovog događaja je da se podigne svijest potrošača o značaju bezbjednosti i kvaliteta hrane na način što će se kontinuirano edukovati putem medija i obraćanjem nadležnim institucijama, naročito Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Takođe je skrenuta pažnja potrošačima na Uredbu o informisanju potrošača o hrani koja predstavlja dio sistema pravne zaštite u oblasti bezbjednosti hrane.