IPC Tehnopolis je danas organizovao radionicu sa zainteresovanim stranama za jačanje neformalne mreže za crowdfunding u Crnoj Gori, kao jednu od aktivnosti CrowdStream projekta. U toku radionice prisutnima je predstavljen nacrt vizije za razvoj koncepta crowdfunding-a u Crnoj Gori i predlog memoranduma u razumijevanju kao prvog koraka u jačanju neformalne mreže aktera crowdfunding-a u Crnoj Gori. Radionici su prisustvovali predstavnici start-up zajednice, biznis sektora, civilnog sektora i Ministarstva ekonomije.
U skladu sa studijom početnog stanja crowdfunding-a u Crnoj Gori, nacionalnog crowdfunding profila i informacija dobijenih na sastancima sa relevantnim zainteresovanim stranama i akterima crowdfunding-a u Crnoj Gori, IPC Tehnopolis je formirao i predložio tri vizije za razvoj ovog koncepta u Crnoj Gori:
- Crna Gora će do 2024. godine definisati i usvojiti zakonodavni okvir za crowdfunding – Zakon o crowdfunding-u, i u skladu sa tim prilagoditi postojeći zakonski okvir.
- Crna Gora će do 2023. godine uspostaviti ne-finansijsku instituciju/mehanizam za podršku crowdfunding-u.
- IPC Tehnopolis će do 2023. godine postati referentna tačka za crowdfunding u Crnoj Gori.
Prisutni su bili saglasni sa predloženim vizijama, ističući značaj usvajanja zakonodavnog okvira kao jednog od preduslova za razvoj crowdfunding koncepta u Crnoj Gori, kao i značaj upoznavanja zajednice sa ovim konceptom i njegovom promocijom na svim nivoima.
Tokom događaja su potpisana i četiri memoranduma o razumijevanju za uspostavljanje nacionalne mreže aktera za poboljšan pristup finansiranju poslovanja, a koja će u narednom periodu postati dio transnacionalne mreže za crowdfunding u Dunavskoj regiji. Memorandumom je predviđen zajednički rad na razvoju aktivnosti za poboljšan pristup alternativnim izvorima finansiranja inovativnih ideja, izgradnji znanja i kapaciteta za crowdfunding i prekograničnoj razmjeni najboljih praksi, kao i na osiguravanju održivog kvaliteta usluga unutar nacionalne i transnacionalne mreže aktera.
CrowdStream projekat ima za cilj da poboljša efikasnost javne/privatne poslovne podrške inovativnim preduzećima za pristup kvalitativnom alternativnom načinu finansiranja (crowdfunding). Projekat se realizuje 16 partnera iz 11 zemalja u sklopu Interreg DANUBE Transnational programa finansiranog od strane Evropske unije. Nosilac projekta je Agencija za Evropske integracije i ekonomski razvoj iz Austrije, a IPC Tehnopolis je jedan od partnera na projektu.