Dragan Turčinović: „Tunik“ proizvodi su spoj znanja, ljubavi i crnogorske baštine

02.03.2020

Kao bivši rukovodilac u održavanju procesne opreme u Željezari, Dragan Turčinović je nakon odlaska u penziju razmišljao kako da iskoristi iskustvo i znanje koje je stekao dugogodišnjim radom. Iako je penzionisani mašinski inženjer, želio je da stvori nešto prepoznatljivo što će ga uvesti u preduzetničke vode. Spojem crnogorske tradicionalne medicine, važnih istorijskih događaja, ali i napredne tehnologije, uz pomoć svoje supruge Venere koja je po profesiji farmaceut, stvorio je proizvode koji su postali prepoznatljivi ne samo u Crnoj Gori već i šire. Nesebičnim radom, zalaganjem i usavršavanjem u oblasti prerade i proizvodnje kao i konstantnim unapređivanjem tehnologije u skladu sa savremenim tokovima, njihova firma Tunik je kroz svoje likere i rakije spojila crnogorsku tradiciju i moderne tehnologiije.

Željeli smo da radimo na zajedničkom projektu, a trebao nam je model iz farmacije za koji ja kao mašinski inženjer mogu da obezbjedim upravljanjem neophodnim parametrima (pritisak, temperatura, vakum…) za podršku proizvodnom ciklusu. Počeli smo da proučavamo narodne recepte, sa željom da iskoristimo ljekovitost biljaka i na taj način napravimo originalno piće. Tako je nastao naš prvi proizvod, travarica od srčanika kao dio tradiocionalne medicine. Prvo smo je proizveli za ličnu upotrebu i za naše prijatelje i rođake. Vođeni željom da isti proizvod unaprijedimo počeli smo detaljno da proučavamo literaturu i da se upoznajemo sa veoma strogim i zahtjevnim farmaceutskim i tehnološkim pravilima ekstrakcije korijena srčanika. Rezultat toga je zlatna medalja za Krnovski srčanik na 86. Novosadskom sajmu u maju 2019. godine“, objasnio je gospodin Turčinović.

Veliku važnost za njihovu proizvodnju predstavlja korišćenje crnogorskih prirodnih resursa, koji su, kako Dragan ističe, naše neiskorišćeno bogatstvo: „Cilj nam je od samog početka da stručnim metodama obradimo naše samonikle plodove i ljekovito bilje i da iz njega izvučemo ono najbolje i da od toga napravimo originalno naše crnogorsko piće. Iz naših prirodnih resursa imamo već sada ugledne šampione koji afirmišu svoje ekološko porijeklo i imaju još jedan značajan parametar, a to je ljekovitost. Svjesni smo da naše ljekovito bilje i šumski plodovi predstavljaju našu veliku prednost, a za nas su ogroman potencijal i šansa na probirljivom svjetskom tržištu.“

Moderna tehnologija je njihov prioritet, ali i visoko stručni kadar koji kontroliše kvalitet proizvoda. Poslednjih godinu dana usresredili su se na proučavanje i prevođenje literature, konstantno savjetovanje sa stručnjacima iz ove oblasti kako bi napravili iskorak na tržištu i stvorili prepoznatljiv crnogorski brend koji je u skladu sa savremenim trendovima. Svoju rashodovanu opremu su rekonstruisali i unaprijedili uz pomoć najvećih stručnjaka iz okruženja: „Ja sam lično učestvovao i doprinio ovim uspješnim rekonstrukcijama procesne opreme, a najznačajniji doprinos je dao naš tehnolog dr. Marko Ljekočević i na taj način smo stvorili uslove za primjenu savremenih tehnologija u tradicionalnom poslu kao što je proizvodnja ljekovitih alkoholnih pića.“

Paleta njihovih proizvoda sastoji se iz tri nivoa alkoholnih pića: likeri, travarice i rakija, a sve navedeno u sebi sadrži ljekovito bilje koje se vezuje za narodnu crnogorsku medicinu ili neki značajan istorijski događaj: „Naši likeri imaju za bazu plemenitu voćnu rakiju, minimum šećera i sadrže prirodne antioksidante, minerale, vitamine. Jednom riječju struktuirani su tako da pored intezivne arome, zavodljivog ukusa imaju i ljekovitost.“

Pored navedenog tu su i likeri od šumskih plodova kao što su: Zubljačka borovnica, Golijska malina, Podbudoški glog, Barska narandža, Novljanski limun, Pivski šipurak, Kotorski anis i cimet, ali i travarice koje su takođe dio narodne medicine Crne Gore: Krnovski srčanik, Pivska lincura, Nikšićka klekovača, Podbudoška glogova rakija i Drenjina travarica. „Moram istaći da u našem asortimanu imamo i rakije koje su bazne rakije za likere i travarice, Grbavsku lozovaču i Mokronjivsku jabuku, a u planu nam je i izrada rakija od borovnice i kupine“, dodao je Dragan.

Tokom prethodne godine učestvovali su i na dva velika sajma i to u Novom Sadu i na sedmom internacionalnom festivalu žestokih pića i rakija „Spirit Fest Sarajevo“, gdje je njihov potencijal i napredak u poslednjih godinu dana i odlikovan brojnim nagradama: „Organizatori sajmova su bili prezadovoljni našim proizvodima. U Sarajevu smo osvojili deset zlatnih medalja, četiri srebrne, a naš Golijski liker je proglašen za najbolji liker u klasi, dok smo u Novom Sadu osvojili sedam zlatnih medalja i šest srebrnih kao i srebrni pehar Sajma.“

Svoje proizvode izlagali su i na VI novogodišnjem sajmu lokalnih proizvoda, koji je organizovala Opština Nikšić u saradnji sa IPC Tehnopolis i Turističkom organizacijom Nikšić.I više smo nego zadovoljni organizacijom ovogodišnjeg Sajma. Ovog puta su za izlagače otvorena vrata cijelog Sportskog centra što je rezultiralo velikim odzivom i učešćem. Mislim da je počeo da se uviđa značaj proizvođača u Nikšiću, ali i da se mijenja svijest poljoprivrednika po pitanju unapređenja i ulaganja u svoje proizvode. Moram istaći da mi je jedino jako žao što makar jednom nedeljno svi ti poljoprivrednici nemaju neko mjesto gdje mogu izložiti svoje proizvode.

Iako je njihova ideja bila na dobrom putu, bila im je potreban pomoć stručnog tima koji će ih usmjeriti po pitanju marketinga, finansija i koji će biti njihova spona sa relevantnim adresama. Vodeći se tim, Dragan je postao stanar biznis inkubatora IPC Tehnopolis: „Saradnja mi je donijela brojne benefite, ukazano mi je na to da treba da napredujem kako bi ono što mi nudimo bilo prezentovano na pravi način. Digitalno doba zahtjeva i drugačiji pristup, a Tehnopolisov tim je u svakom momentu imao sluha za naše potrebe, da nam daju savjet ali i da nas upute na pravu adresu. Shvatio sam da treba još mnogo da učimo i napredujemo i ja i moj tim, kako bi naš proizvod iskristalisali i prikazali na najbolji mogući način. Zaista sam zadovoljan i ono što bih jedino poželio jeste da ovu zaista sjajnu saradnju nastavimo.“

U ovom trenutku njihovi proizvodi se mogu pronaći u njihovom domaćinstvu, ali budući da su prepoznati širom Crne Gore, nadaju se brojnim saradnjama i širenju mreže partnera. Za naredni period najviše su fokusirani na dobijanje licence i rebrendiranje, sticanje dodatnih neophodnih znanja kao i upotrebu najsavremenijih tehnologija u procesu proizvodnje: „Dobijanje licence za naš asortiman je ono čemu težimo u narednom periodu, nakon čega ćemo se posvetiti rebrendiranju. Nadamo se da ćemo uz podršku Tehnopolisa uspjeti da dobijemo potrebna znanja iz web prezentovanja i digitalnog marketinga kako bismo pokrenuli maloprodaju naših proizvoda, ali i podigli proizvodnju na veći nivo.“

Povezani članci

IPC Tehnopolis partner na projektu MontEDIH

IPC Tehnopolis partner na projektu MontEDIH

Dijelimo sa vama sjajne vijesti! IPC Tehnopolis učestvuje u realizaciji MontEDIH projekta, kojim koordinira Univerzitet Crne Gore, a kojim naša zemlja postaje punopravna članica prestižne mreže Evropskih centara za digitalne inovacije (European Digital Innovation Hubs...

IPC Tehnopolis i kompanija One boostuju StartUp zajednicu

IPC Tehnopolis i kompanija One boostuju StartUp zajednicu

Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis nastavlja da bustuje start up ekosistem, jačajući crnogorsku ekonomiju vrijednim idejama i projektima koji prave razliku. U okviru predakceleracijskog programa BoostMeUp izabrano je 10 inovativnih timova, čiji razvojni put...

IPC Tehnopolis i Kompanija One boostuju StartUp zajednicu

IPC Tehnopolis i Kompanija One boostuju StartUp zajednicu

U modernom vremenu najvrijednija je ideja. Jačajući startap ekosistem, Crna Gora jača svoju ekonomiju,  a među pionirima koji svesrdno podržavaju razvoj ovog koncepta je Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis.  U okviru predakceleracijskog programa BoostMeUp...