Kako visoko obrazovanje i inovativni projekat, pomažu borbu protiv COVID-19

08.04.2020

Crna Gora je 17. marta postala posljednja evropska zemlja koja je zabilježila pozitivan test COVID-19. Od tada je virus identifikovan kod 201-og pacijenta (od 4. aprila), što je rezultiralo sa dva smrtna slučaja. Preko 6.000 građana je u izolaciji. Kao i mnoge zemlje u razvoju, Crna Gora se suočava sa velikim izazovima kako bi odgovorila brzo i efikasno na rastuću pandemiju izazvanu Corona virusom, uključujući i dobijanje pristupa neophodnoj dijagnostičkoj opremi i ekspertizi. Ali ima i dobrih vijesti.

Na Institutu za javno zdravlje (IJZCG) u Podgorici, glavnom gradu, ljekari sprovode veoma osjetljive testove kako bi otkrili prisustvo korona virusa tamo gdje se sumnja kod pacijenata. Kao i mnoge kolege širom svijeta, oni se oslanjaju na visoko specijalizovanu opremu, RT-PCR – mašinu za povratnu transkripciju u realnom vremenu – polimeraznu lančanu reakciju, koja je najpouzdanija metoda detekcije virusa dostupnih prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (MAAE). Institut je nabavio mašinu 2015. godine, uz podršku projekta visokog obrazovanja i istraživanja za inovacije i konkurentnost (HERIC), koji je finansirala Svjetska banka, a čiji je fokus bio na jačanju visokog obrazovanja i istraživanja na univerzitetima u Crnoj Gori. Ta investicija se isplaćuje upravo sada, u momentu kada državi najviše treba sofisticirana tehnologija.

U okviru projekta dr Igor Pajović sa Univerziteta Crne Gore donio je RT-PCR mašinu Institutu i pružio obuku osoblju. Dr Pajović kaže da “Sada sa izbijanjem COVID-19 Institut može da koristi ovaj osjetljivi test za brzo i efikasno otkrivanje zaraženih pacijenata i za razvoj odgovarajućih mjera za borbu protiv pandemije COVID-19.“

Još jedan univerzitet u glavnom gradu, Univerzitet Donja Gorica (UDG), dobio je dragocjenu opremu i znanje u sklopu projekta HERIC. ProDe laboratorija u UDG sada posjeduje najsavremeniju opremu za 3D štampanje, skeniranje i modeliranje, kao i za mehaničko ispitivanje i materijale. Ova tehnologija se danas uveliko koristi za proizvodnju zaštitnih vizira koji pružaju efikasan štit za medicinsko osoblje koje liječi pacijente COVID-19 širom zemlje.

Kroz projekat HERIC, Vlada pokazuje svoju posvećenost jačanju kvaliteta i relevantnosti visokog obrazovanja i istraživanja. Ministarstvo obrazovanja se fokusiralo na reformu sistema finansiranja i osiguranja kvaliteta visokog obrazovanja u zemlji, dok je Ministarstvo nauke radilo na jačanju kapaciteta za inovacije, istraživanje i razvoj. Sve ove mjere su od vitalnog značaja za ekonomski razvoj zemlje i stvaranje novih radnih mesta. Osim što je stvorio snažnije okruženje za akademsku i naučnu zajednicu, projekat je takođe pomogao u pristupu najsavremenijoj obuci za mlade istraživače u zemlji. Ta investicija danas donosi rezultate, u brzom raspoređivanju lokalnih naučnika i tehnologije u borbi protiv COVID-19.

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović napominje: „Dva od osam akademskih centara finansiranih od strane projekta HERIC sada direktno doprinose borbi protiv COVID-19 u Crnoj Gori.“ Ona dodaje: „Sve ovo je još jedna sjajna lekcija koja ističe važnost ulaganja u nauku i istraživanje.“

Visoko obrazovanje igra ključnu ulogu u podsticanju dugoročnog rasta i u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Visoko kvalifikovana radna snaga preduslov je za sposobnost države da se bori sa složenim izazovima kao što je epidemija korona virusa.

Autori:

Roberta Malee Bassett – Globalni lider za tercijarno obrazovanje i specijalista za visoko obrazovanje

Danica Ramljak – Viši konsultant za nauku i inovacije

Preuzeto sa WORLD BANK BLOGS

Povezani članci

CODES regionalni predakceleracijski program za startapove

CODES regionalni predakceleracijski program za startapove

U sklopu projekta CODES, u februaru počinje regionalni predekceleracijski program za startupove, namijenjen učesnicima iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske. Program pruža jedinstvenu priliku za razvoj startap ideja kroz intenzivne radionice, mentorsku podršku...

IPC Tehnopolis partner na projektu MontEDIH

IPC Tehnopolis partner na projektu MontEDIH

Dijelimo sa vama sjajne vijesti! IPC Tehnopolis učestvuje u realizaciji MontEDIH projekta, kojim koordinira Univerzitet Crne Gore, a kojim naša zemlja postaje punopravna članica prestižne mreže Evropskih centara za digitalne inovacije (European Digital Innovation Hubs...

IPC Tehnopolis i kompanija One boostuju StartUp zajednicu

IPC Tehnopolis i kompanija One boostuju StartUp zajednicu

Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis nastavlja da bustuje start up ekosistem, jačajući crnogorsku ekonomiju vrijednim idejama i projektima koji prave razliku. U okviru predakceleracijskog programa BoostMeUp izabrano je 10 inovativnih timova, čiji razvojni put...