Konferencija “Put prema održivoj budućnosti kroz dekarbonizaciju javnih zgrada” održana u Karlovcu

09.12.2024

U organizaciji Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), 5. decembra 2024. godine održana je konferencija “Put prema održivoj budućnosti kroz dekarbonizaciju javnih zgrada” u Karlovcu. Događaj je predstavljao početnu konferenciju projekta SMART DeCARB, koji se sprovodi u sklopu programa prekogranične saradnje INTERREG IPA Hrvatska-BiH-Crna Gora.

Projekat SMART DeCARB usmjeren je na razvoj i implementaciju inovativnih rješenja za dekarbonizaciju javnih zgrada u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Tako će se kroz projekt razvijati digitalni alati za upravljanje energetskim podacima javnih zgrada, optimiziraće se obnovljivi izvori energije, te će se sprovesti pilot projekti u javnim zgradama u Karlovcu, Bihaću i Nikšiću. Vodeći partner na projektu je Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), a projektni partneri su: Karlovačka županija, Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona Bihać, grad Bihać, te Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis.

Konferenciju su otvorili gđa Vesna Hajsan Dolinar, zamjenica županice Karlovačke županije, gdin Julije Domac, ravnatelj REGEA, gdin Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća, te Anđela Nikčević, menadžerka za upravljanje projektima IPC Tehnopolis. Projekat SMART DeCARB predstavila je Vedrana Vidiček iz REGEA, koja je naglasila ključne ciljeve i očekivane rezultate projekta.

Dinamičan program sa fokusom na održivost

Radni dio konferencije bio je podijeljen u tri tematske cjeline, koje su uključivale prezentacije i panel diskusije sa stručnjacima:

  1. EU projekti kao podrška klimatski neutralnim zgradama

Prezentaciju Interreg IPA CBC HR-BiH-ME programa održala je Marina Škunca iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, nakon čega su na panelu predstavljeni različi projekati i razmijenjena iskustva o doprinosu energetskoj tranziciji.

  1. Put do dekarbonizacije zgrada javnog sektora – tehnički aspekti. Nacionalne programe energetske obnove predstavila je Olja Milošević iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, dok su ostali panelisti iz akademske i profesionalne zajednice ponudili uvide u tehničke aspekte energetske efikasnosti.
  2. Put do dekarbonizacije zgrada javnog sektora – finansijski aspekti. Prezentacija Senke Jurković o finansiranju zelenih urbanih projekata otvorila je panel posvećen ekonomskim aspektima dekarbonizacije. Učesnici su diskutovali o inovativnim modelima finansiranja, uključujući perspektive iz Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Panelista je bio i Željko Lučić, menadžer biznis inkubatora IPC Tehnopolis.

Konferencija je naglasila važnost saradnje između različitih aktera na regionalnom i međunarodnom nivou kako bi se ubrzala energetska tranzicija. Poseban fokus stavljen je na razmjenu iskustava, tehničku podršku i prilagođavanje finansijskih modela potrebama lokalnih zajednica.

SMART DeCARB projekat, podržan od strane Interreg programa, nastavlja rad na razvoju održivih rješenja za javne zgrade, doprinosi dekarbonizaciji i postizanju klimatske neutralnosti u regionu.

Povezani članci

IPC Tehnopolis i Kompanija One boostuju StartUp zajednicu

IPC Tehnopolis i Kompanija One boostuju StartUp zajednicu

U modernom vremenu najvrijednija je ideja. Jačajući startap ekosistem, Crna Gora jača svoju ekonomiju,  a među pionirima koji svesrdno podržavaju razvoj ovog koncepta je Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis.  U okviru predakceleracijskog programa BoostMeUp...

Pravilna upotreba hemijskih sredstava: Ključ za održivu poljoprivredu

Pravilna upotreba hemijskih sredstava: Ključ za održivu poljoprivredu

Efikasno i odgovorno korišćenje hemijskih sredstava igra ključnu ulogu u povećanju prinosa, smanjenju troškova proizvodnje i očuvanju životne sredine. Učinkovitost zaštite bilja direktno zavisi od ispravnosti opreme i stručnosti korisnika. Uz pravilnu upotrebu...