Preko 100 ljudi testiralo je danas svoju bazičnu inteligenciju na događaju koji su organizovali IPC Tehnopolis i Mensa Crne Gore.
Pravo na testiranje imali su svi kandidati i kandidatkinje koji su na dan testiranja imali najmanje 16 godina.
Učesnici su radili test koji se sastoji od 45 zadataka, a vrijeme za njihovo rješavanje bilo je 20 minuta. Svaki zadatak testa inteligencije se sastoji od devet slika poređanih u tri reda i tri kolone. Osam polja je popunjeno, dok deveto nedostaje. Cilj je uočiti zavisnost i izabrati jedan od šest ponuđenih odgovora.
Rezultat testa izražen je u jedinicama količnika inteligencije (intelligence quotient ili IQ). Dobijeni količnik inteligencije predstavlja odnos između rezultata koji ispitanik postiže na određenom testu inteligencije i rezultata koji postiže prosječna osoba istog kalendarskog uzrasta na istom testu, kada su oba rezultata izražena istim načinom obilježavanja, tj. IQ=postignuti skor/očekivani prosječni skor za određeni uzrast.
Osoba s rezultatom od 130 i više (gornjih 2,5%) smatra se natprosječno inteligentnom, a osoba s rezultatom ispod 70 smatra se mentalno retardiranom. Za članstvo u Mensi potrebno je na standardnom testu inteligencije imati rezultat unutar gornjih 2% (IQ = 148), odnosno rezultat koji spada u gornjih 1 od 50.
Kako navode iz organizacije, Mensin test se može raditi najviše tri puta u životu, pri čemu između dva testiranja ne smije da protekne manje od godine dana.
Šta je inteligencija?
O postojanju i prirodi inteligencije bilo je više sporova nego o bilo kom drugom psihološkom pojmu. Iako postoji više definicija koje se donekle razlikuju, teoretičari se slažu u jednom – da je inteligencija potencijal, a ne potpuno razvijena sposobnost. Smatra se da ona predstavlja kombinaciju urođenih karakteristika nervnog sistema i razvojne inteligencije, oblikovane iskustvom i učenjem.
Jedna od definicija inteligencije je i ta da je to mentalna karakteristika koja se sastoji od sposobnosti za učenje iz iskustva, prilagođavanja na nove situacije, razumijevanja i korišćenja apstraktnih pojmova i korišćenja znanja za snalaženje u okolini. Ne postoji, međutim, opšteprihvaćena definicija inteligencije, jer još uvek ne postoji opšteprihvaćena teorija inteligencije, a definicija dolazi tek nakon teorije.
Iako je IQ najbolja pojedinačna mjera inteligencije, on nije ni jedina, ni potpuna mjera. Inteligencija je, kao i ličnost, isuviše komplikovana cjelina da bi mogla da se definiše jednim brojem. Iako bi se moglo pomisliti da visoka inteligencija omogućava osobi uspjeh u društvu, mnogi drugi činioci koji utiču na društveni uspjeh čine predviđanja nepouzdanim. Mehanizmi pretvaranja intelektualne sposobnosti u društveni uspjeh nisu u potpunosti razjašnjeni. Dakle, važno je naglasiti da je visok IQ samo potencijal za ostvarivanje velikih rezultata i nikako ne predstavlja sinonim za pamet.
Mensa je međunarodna organizacija sa samo jednim uslovom za članstvo – rezultatom na standardizovanom IQ testu višim od 98% ukupne populacije, a to znači da je koeficijent inteligencije (IQ) veći od 133 po Bineovoj ili 148 po Katelovoj skali. Njega, dakle, može da položi samo 2% ukupne populacije. Članstvo u Mensi je dobrovoljno, a svima koji su stekli pravo na prijem upućuje se poziv da postanu članovi udruženja.