Programiranje za osnovce: Zašto je važno podsticati djecu da uče programiranje

05.10.2018

Ove jeseni Tehnopolis po prvi put pokreće obuku za naše najmlađe drugarice i drugare – Kliker kurs programiranja za djecu! Tehnopolis i Kliker IT Centar za decu iz Beograda nedavno su potpisali ekskluzivni ugovor o partnerstvu, sa ciljem kreiranja inovativnog i interaktivnog načina učenja kompjuterskog programiranja i robotike za djecu po metodama nastalim na najprestižnijem Američkom tehnološkom institutu.

S tim u vezi, razgovarali smo sa osnivačem Kliker IT Centra za decu, Miomirom Popeskovim, koji nam je odgovorio na pitanja zašto djecu treba od malih nogu učiti da programiraju i uputio nas u sadržaj i ključne benefite ovog programa za razvoj dječje kreativnosti i mašte, ali i praktičnih vještina.

Recite nam nešto više o Kliker IT centru za decu. Kako je nastala ideja, kada ste osnovani, nešto više o vašim radionicama…

Kliker IT centar za decu počeo je sa radom u novembru 2015. godine u želji da se djeci školskog uzrasta približe programiranje i informacione tehnologije na kreativan i interaktivan način. Naša misija je da im pokažemo da programiranje nije rezervisano samo za natprosječno inteligentnu djecu i da im pomognemo da svoje prve kodove napišu kroz igru i zabavu, uvodeći ih na taj način u zanimanja koja im mogu obezbijediti sigurnu budućnost.

Sarađujete sa velikim brojem institucija širom Srbije, a nedavno ste potpisali ugovor o saradnji sa našim Inovaciono preduzetničkim centrom Tehnopolis. U kom segmentu će se preklapati aktivnosti ove dvije institucije i na koji način vidite ovu saradnju u budućnosti?

Tehnopolis i Kliker IT centar za decu dijele isti cilj – da kroz edukaciju i sistemsku podršku upoznaju mlade sa najprosperitetnijim zanimanjima budućnosti i omoguće im razvoj u tim oblastima.

Kliker IT Centar nudi niz kreativnih i zanimljivih programa za djecu. Koji od ovih programa će biti na raspolaganju djeci koja će pohađati radionice u Tehnopolisu?

Za početak ćemo krenuti sa dva osnovna programa Scratch i AppInventor, koja su namijenjena djeci uzrasta od 7 do 15 godina. Unaprijed se radujemo budućim druženjima, gdje ćemo imati prilike da predstavimo i ostalih 9  programa koje sprovodimo.

Koje metode učenja Kliker koristi na svojim radionicama?

Na većini kurseva se koriste platforme nastale na američkom Masačusets institutu za tehologiju, dok se u radu koriste metode koje je naš tim pažljivo razvijao tokom 3 godine postojanja našeg centra, prateći najbolje svjetske prakse iz ove oblasti edukacije.

Šta razlikuje Kliker u odnosu na tradicionalne metode učenja u školama?

Osnovna razlika je što svesku i olovku zamijenimo računarom. Sa svijetom računara i programiranjem se upoznajemo na interaktivan način, kroz pravljenje igrica, animacija, kvizova, aplikacija, veb sajtova. Poenta je da dijete nauči osnove programiranja kroz igru i konkretne primjere, tako što će samostalno izrađivati svoje projekte koje će kasnije moći da koristi. Osim toga, praktikuje se rad u malim grupama, kako bi predavač mogao podjednako da se posveti svakom djetetu.

Koji su benefiti ovih radionica za djecu?

Djeca stiču vještine algoritamskog razmišljanja, razumijevanje toka programa, izvršavanje programa, kao i sam rad računara. Programirati znači razmišljati. Kroz učenje principa programiranja podstiče se radoznalost, logika, kreativno razmišljanje, rješavanje problema, sistematsko i analitičko razmišljanje, pravljenje sistema iz pojedinačnih djelova. Dakle, znanja i vještine koje stiču jednako će im biti korisna bilo da se odluče da se bave programiranjem ili nečim drugim.

Koliko ste imali polaznika za ove tri godine?

Sa nama se družilo više od 3000 djece uzrasta od 5 do 18 godina na preko 10 lokacija u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Po vašem dosadašnjem iskustvu, šta je to što je posebno zanimljivo djeci kod vaših radionica?

U zavisnosti od uzrasta djece kao i programa koje prate zanimljivosti su različite, ali jedna stvar je zajednička za sve – rezultat onoga što naprave na času mogu da vide i upotrebe odmah. Tako na primjer, djeca koja prate program Scratch i AppInventor najviše vole što igricu ili aplikaciju koju naprave na času mogu kod kuće da koriste i pokažu svojim drugarima, djeca koja prate kurs robotike programiraju robota da se kreće po instrukcijama ili putanji koje mu oni zadaju itd.

Koliko je značajan pristup predavača kada je edukacija djece i razvoj kreativnosti pitanju?

Predavač ima veoma važnu ulogu. On je taj koji djecu usmjerava i pomaže im da riješe problem sa kojim se susreću tokom rada na času. Dobar kurikulum bez dobrog predavača neće dati očekivane rezultate. Naravno, kada je kreativnost u pitanju, predavač je uvijek tu da pomogne, a nerijetke su situacije kada djeca imaju bujniju maštu od predavača.

Koje je mišljenje roditelja o ovoj školici?

Za sada smo naišli samo na pozitivna mišljenja. Program i pristup djeci koji mi nudimo se ne susreće u  školama, tako da je i njima sve novo i zanimljivo. Naročito se iznenade kada čuju da se djeca jako obraduju domaćem ili da ne žele da naprave pauzu između dvočasa. To je nešto što se u drugim školama ne sreće tako često. Do sada su nam povjerenje ukazivali čak i profesori sa fakulteta i iz srednjih škola, koji predaju upravo informatičke predmete, a takođe i roditelji koji su programeri po struci.

Na koji način su obuke organizovane? Koliko djece može biti u jednoj grupi?

Predavanja su organizovana kao dvočas jednom nedjeljno. Grupe imaju mali broj polaznika kako bi svakom djetetu mogli da se posvetimo i ispratimo njegov napredak. Na kraju svakog časa djeca dobijaju i domaći, a naši predavači su im na raspolaganju putem mejla, a po potrebi i telefonom, kako bi razriješili eventualne nedoumice tokom njihove izrade.

Koje je prosječno trajanje jednog ciklusa obuka? Koliko traje jedan čas?

Jedan čas traje 2×45 minuta sa kratkom pauzom između. Čitav ciklus ima 10 časova i 11. čas su prezentacije završnih radova i dodele diploma.

U Tehnopolisu je planirano održavanje dva kursa – Scratch i App Inventor. Recite nam nešto više o sadržaju ovih kurseva.

Na početku časa se djeca upoznaju sa novim pojmovima iz oblasti programiranja, a nakon toga rade konkretne projekte koji u sebi sadrže te principe koji su pominjani. Tokom tri godine rada smo uspjeli da osmislimo zanimljive projekte poput igrica, animacija, kvizova, muzičkih aplikacija, a teorijski pojmovi su im predstavljeni kroz primjere iz stvarnog života, koji su njima poznati kako bi lakše upamtili i povezali.

Da li polaznici vaših obuka treba da imaju neko predznanje i da li im je potrebna određena oprema da bi prisustvovali obukama?

Od djece se ne očekuje da imaju predznanje, jer u školi nažalost nisu imali prilike da se susretnu sa ovakvim platformama. Dakle, nema ulaznih testova, svi su dobrodošli da se druže i uče sa nama.

Kako ste zadovoljni dosadašnjim rezultatima obuka?

Jako smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima obuka, kako kvalitetom tako i brojem djece koja su nastavila dalju edukaciju, kako kod nas, tako i u drugim relevantnim školama, što je svakako najbolji pokazatelj. Takođe, preporuke “od usta do usta” nam govore da radimo dobru stvar i motivišu nas da budemo još bolji.

Šta biste preporučili roditeljima potencijalnih i budućih mladih polaznika?

Da programiranje ne shvataju kao bauk ili nešto nedostižno za njihovu djecu, već kao učenje novog stranog jezika od koga će imati velike koristi u budućnosti, pa čak i ako se na kraju ni ne odluče da budu programeri. Da svoju djecu usmjeravaju da vrijeme koje provode uz računar koriste i za edukciju, a ne samo za zabavu i igranje.

Povezani članci

Pogledajte šta nas očekuje na četvrtom izdanju Cross Border Coworking Conference 2024: Digital Nomads Edition Uzbuđenje raste kako se približava Cross Border Coworking Conference 2024: Digital Nomads Edition, konferencija koja se organizuje po četvrti put i koja će...