Danas je u prostorijama Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis organizovan Capitalization seminar za MMSP, u okviru projekta BRE PLUS, koji predstavlja kapitalizaciju postignutih rezultata prethodno implementiranog BRE projekta.
BRE projekat je imao za cilj stvaranje zajedničkog poslovnog registra između tri zemlje (Italije, Albanije i Crne Gore) kako bi se povećala i podstakla saradnja među kompanijama u prekograničnom području. Kroz fazu kapitalizacije, projektni partneri će nastojati da kreiranu BRE Platformu, koja je dizajnirana za registraciju preduzeća, iskoriste za jačanje prekogranične saradnje i konkuretnosti među MMSP, kao i za poboljšanje okvirnih uslova za njihov razvoj u Evropi.
Seminar je otvorio Đorđije Malović, izvršni direktor IPC Tehnopolis koji je poželio dobrodošlicu učesnicima i istakao zadovoljstvo prisustvom velikog broja preduzetnika različitih profila, što dodatno ukazuje na važnost ovog projekta: „Biti partner na jednom ovakvom projektu je za nas od izuzetnog značaja i nadamo se da će se njegovom realizacijom dodatno uticati na prekograničnu saradnju mikro, malih i srednjih preduzeća u regionu. Koristim priliku da pozovem sve preduzetnike da se registriju na BRE platformu koja predstavlja prvi poslovni registar kompanija iz Italije, Albanije i Crne Gore“.
Milena Žižić, državna sekretarka Ministarstva evropskih poslova Crne Gore se zahvalila na pozivu i prilici da govori, tim prije što IPC Tehnopolis predstavlja jednog od najaktivnijih korisnika IPA programa prekogranične saradnje. “Programi prekogranične saradnje, koje kofinansira EU, nude brojne mogućnosti za jačanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća. Kroz projekat BRE kreiran je poslovni registar koji će omogućiti subjektima iz Italije, Albanije i Crne Gore da izgrade kapacitete, optimizuju poslovanje, unaprijede saradnju i uvedu nove proizvode i usluge. U okviru programskog okvira IPA II, za novi program prekogranične saradnje između Italije, Albanije i Crne Gore biće opredijeljeno 81 milion eura tokom narednih 7 godina, kako bi region Južnog Jadrana bio pametniji, zeleniji, povezaniji i napredniji, te kako bi imao bolje upravljanje“.
U uvodnom dijelu seminara, prisutnima se obratila i Aris Tasho, direktorica Odeljenja za projekte i spoljnu poslove Privredne i industrijske komore Tirane, koja je u ime vodećeg partnera na projektu istakla značajnu ulogu IPC Tehnopolis tokom implementacije BRE projekta, te smatra da će se rezultati koji su pokazatelj bolje saradnje kompanija u regionu, ukazati u periodu koji je pred nama.
Ispred Privredne komore Crne Gore prisutne je pozdravila Nada Rakočević, sekretarka Odbora udruženja za informacione i komunikacione tehnologije i istakla da: “Prvom fazom projekta u okviru koje je kreirana BRE platforma u zemljama partnerima je stvorena jedna dobra podloga, koja će, vjerujem, u drugoj fazi koja je pred nama dalje doprinijeti boljoj saradnji malih i srednjih preduzeća u Italiji, Albaniji i Crnoj Gori.”
Na seminaru su učestvovali projektni partneri i eksperti koji su kroz seriju prezentacija dali doprinos boljem razumijevanju BRE Platforme, te prepoznavanju njenog značaja u cilju daljeg razvoja biznis zajednice u Crnoj Gori i povezivanja MMSP sa međunarodnim tržištem.
Predstavnica Privredne komore je ovom prilikom prezentovala bazu svih kompanija u Crnoj Gori koju su kreriali kroz BRE projekat. U cilju dalje podrške procesu digitalne transformacije kreriana je platforma “Moja eKomora”, koja će, pored unapređenja efikasnosti i efektivnosti rada same institucije unutar internih procesa, kroz uštede raznih resursa (ljudskih, vremenskih, finansijskih…) imati jak multiplikativni efekat i na poslovanje privrednih subjekata, kroz niz usluga koje će štedjeti njihove resurse, unapređujući nivo digitalne pismenosti zaposlenih u privredi.
Osim navedenog učesnici su imali priliku da se upoznaju sa aktivnostima koje Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma i Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore implementiraju u cilju osnaživanja biznis zajednice u Crnoj Gori. Dodatno, predstavnici predstavnici ICT Cortex-a, Unije poslodavaca i Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma su prezentovali podršku koju pružaju kompanijama u strateškom pozicioniranju kako na regionalnom tako i na svjetskom nivou, a sve u cilu internacionalizacije i jačanja izvoznog potencijala MMSP. Ovom prilikom su na primjerima dobre prakse poslovanja malih i srednjih preduzeća kako u regionu, tako i kod nas ukazali na značaj prekogranične tržišne saradnje i ukazali na mogućnosti koje im se pružaju navedenim procesom internacionalizacije.
Dodatno, učesnicima je predstavljena poslovna podrška koju IPC Tehnopolis pruža MMSP, kao i svi infrastrukturni segmenti IPC Tehnopolis, koji su od značaja za dalji razvoj biznis zajednice.
Na samom kraju, Nada Rakočević ispred Privredne Komore je upoznala učesnike sa procesom digitalizacije i internacionalizacije crnogorske ekonomije, kao i sa trenutnim stanjem naše ekonomije.
Projekat finansira Evropska unija u okviru INTERREG IPA Programa prekogranične saradnje Italija – Albanija – Crna Gora 2014 – 2020.