Uhura Solutions: Entuzijazam, trud i timski rad su ključ uspjeha

28.07.2019

Na osmom po redu Starting-up in Nikšić događaju, koji je organizovao IPC Tehnopolis, naši gosti su bili Đuro Stojanović, Bojan Tešić i Blažo Crvenica iz Uhura Solutions-a. Prvenstveni razlog njihovog gostovanja jeste njihovo nedavno dobijanje investicije od 400 000 eura, ali su govorili i o razvoju njihovog startup-a, kako su došli na ideju osnivanja, kako se na najbolji način izboriti sa problemima finansiranja i koliko im je tim u ovom procesu bio bitan.

Čitavo druženje je bilo osmišljeno tako da je publika postavljala pitanja, a oni su rado odgovarali i davali korisne savjete iz ličnog iskustva kako bi prisutni mogli stvoriti kompletnu sliku o tome koliko je bilo potrebno uložiti energije, truda i entuzijazma za uspjeh iz male sredine kao što je Crna Gora.

Čime se Uhura Solutions bavi? Razvojem raznih algoritama koji su vezani za vještačku inteligenciju i machine learning u procesu analize različitih ugovora naročito vezanih za finansijsko poslovanje. „Naš tipičan klijent je banka, npr. kreditno odjeljenje koje ima jako puno dokumenta koje treba da pregledaju. Oni ručno prolaze kroz sva ta dokumenta, a naše rješenje automatski skenira taj dokument, analizira sve elemente, izvlači ključne informacije i na osnovu tih informacija donosi odluke. Prošle godine u junu smo postali dio Techstars akceleratora u Tel Avivu, gdje smo dobili prvu investiciju od otprilike 100 000 eura, a zatim smo i osnovali firmu u Londonu. Prije 15 dana smo završili novu rundu investicije, sa South Central Ventures, a to je investicija o kojoj sada svi pričaju od oko 400 000 eura.“

Inspiraciju za pokretanje ovog startup-a su dobili iz dugogodišnje želje da imaju kancelariju bez papira, a danas je papira i dokumentacije sve više: „Svi smo mi u jednom momentu imali iskustva sa apliciranjem za kredite i znate koliko ima problema kad su u pitanju dokumenti i čitava ta procedura. Ne samo sa naše strane kao korisnika, jednako je kompanijama ogroman problem. Mi smo sanjali o kancelariji bez papira, ali je papirologije danas sve više, tako smo i dijelom došli na ideju da razvijemo ovaj startup.“

Od samog početka su imali želju da budu globalna kompanija, a zanimljivo je da, iako su oni iz Crne Gore još uvijek nemaju osnovanu firmu u Crnoj Gori, za šta se nadaju da će se uskoro promijeniti. Ističu da ne treba ostajati u krugu Crne Gore, već se morate razvijati van crnogorskih granica. Iako je to finansijski zahtjevno u početku, na kraju će se isplatiti. „Nama je mnogo lakše, mada to čudno zvuči, da pričamo sa velikom korporacijom iz Britanije nego sa srednjom firmom u Crnoj Gori. Velike svjetske banke rado sarađuju sa malim firmama koje imaju četvoro ili petoro ljudi, a u Crnoj Gori ako sa nekom bankom pričate i kažete da imate troje zaposlenih dobijate odgovor da ste premali za njih. U inostranstvu smatraju da što ste manji to ste brži i produktivniji.“

Uslijedilo je i pitanje iz publike da li treba napustiti posao da bi razvijali startup. Njihov odgovor je bio jasan: „Ne, jer potreban određeni period da biste počeli zarađivati od startup-a i da biste mogli sami sebi isplaćivati platu. Morate voljeti to što želite da razvijete, jer je potrebno mnogo truda i entuzijazma da biste prvenstvenu ideju razvili i prodali nekome. Do tada od nečega morate i da živite.“

Prvih pola godine su samo radili na razvoju projekta bez finansijske podrške pa, vođeni svojim iskustvom, kažu da za finansijku podršku mora postojati donekle razvijen projekat i bar jedan ili dva probna korisnika, na taj način je mnogo lakše naći investiciju. Takođe su dodali da morate biti u koraku sa svim informacijama. „Morate biti upoznati sa svim novinama koje se dešavaju u svijetu, za to vam predlažemo F6S sajt na kom se nalaze pozivi svih velikih akceleratora programa, ali na istom sajtu i oni imaju pristup vašem startup-u pa mogu stupiti sa vama u komunikaciju. Takođe je jako bitno da posjećujete konferencije, jer na taj način stvarate kontakte i podlogu za dalju saradnju.”

Naveli su da prije nego što dobijete novac od investitora proći ćete brojne provjere kako bi utvrdili da ga nećete zloupotrijebiti, sa čim su u potpunosti saglasni, jer je sličnih slučajeva bilo. Ali ukoliko prođete provjere, dobićete maksimalno povjerenje za ulaganja sredstava, čime ćete steći povjerenje i kod nekih novih investitora.

Na pitanje koliko je tim bitan za uspjeh oni kažu: „Ono što investitori prvo gledaju jeste da li ste tim, jer ne žele da daju novac nekom ko nije ozbiljan. Morate da dokažete da ono što pričate možete da implementirate. A implementirati ne možete sami.”

Preporuka koju su dali startup-ovima jeste da se prilagode korisnicima, jer su korisnici uvijek u pravu i da svoju ideju ne daju na korišćenje besplatno, jer će se to zloupotrijebiti: “Ništa nije besplatno, ni vaš proizvod ne treba dati besplatno klijentima, dajte probni period od 15 ili mjesec dana, ali ne duže od toga. Obično ćete izgubiti vrijeme, a na pomen novca će vam reći da to što im nudite njima ipak i nije toliko potrebno.”

Sa prisutnima su podijelili i nekoliko trikova za koje treba koristiti kada budete razgovarali sa investitorom.

Zanimljiva je i priča o tome kako je njihov startup dobio naziv. Uhura lik iz Star Trek-a, oficirka za komunikaciju koja govori sve jezike univerzuma. Na sličan način, oni žele da budu rješenje koje razumije različite jezike i dokumenta, prevodi i analizira ih.

Da je tema bila i više nego interesantna govori podatak da je veliki broj prisutnih, među kojima su bili i predstavnici velikih kompanija i banaka, i nakon događaja nastavio razgovor sa našim gostima.

Povezani članci

Pogledajte šta nas očekuje na četvrtom izdanju Cross Border Coworking Conference 2024: Digital Nomads Edition Uzbuđenje raste kako se približava Cross Border Coworking Conference 2024: Digital Nomads Edition, konferencija koja se organizuje po četvrti put i koja će...