Petodnevni Startup kamp za studente, koji organizuje Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, završen je sinoć prezentacijama timova pred stručnim žirijem u okviru Demo dana.
Tokom pet dana, 17 studenata sa šest fakulteta razvijalo je svoje ideje uz pomoć mentora, kroz radionice, praktične zadatke i timski rad. Osim edukativnog dijela, Kamp je bio i prilika za međusobno upoznavanje, hiking ture, filmske večeri i večernja druženja, što je dodatno doprinijelo timskom duhu i razmjeni iskustava među učesnicima.
Na Demo danu, pet timova je predstavilo svoje biznis ideje žiriju koji su činili izvršni direktor IPC Tehnopolis, Đorđije Malović, menadžer programa u Fondu za inovacije Crne Gore, Saša Ivanović i menadžer za programske aktivnosti u Naučno-tehnološkom parku Crne Gore, Radivoje Drobnjak.
Prvoplasirani tim, razvijao je Eco Pot, biorazgradivu saksiju napravljenu od ljuske jajeta, kukuruznog otpada i borove smole, čiji je glavni cilj smanjenje otpada i prirodna prihrana zemljišta nakon razgradnje. “Manje je važno ko je pobjednik, najvrijednije što nosimo sa Kampa su nova znanja, prijateljstva i možda temelji za zajednički poslovni put“, istakao je član tima, Janko Kankaraš. Njima je pripala nagrada u iznosu od 2000 EUR.
Drugo mjesto i nagradu od 1000 EUR, osvojio je tim koji je razvijao startup ideju Emoti, čiji predstavnik Andrija Ćalasan je posebno istakao lijepo druženje i odličnu organizaciju. “Upoznao sam sjajne ljude i za kratko vrijeme smo se povezali, pomagali jedni drugima, imali zajedničke ciljeve i sve je prošlo bez konkurencije ili tenzije“, poručio je Ćalasan. On je sa kolegama predstavio aplikaciju koja korisnicima pomaže da prepoznaju i bolje razumiju svoje emocije.
Specijalnu nagradu Turističkog centra Vučje osvojio je trećeplasirani tim Barco. “Posebno mi je drago što sam stekao nova prijateljstva i naučio mnogo toga, iako nam je svima koncept startapa bio nepoznat, uspjeli smo na kraju da razvijemo sjajne ideje”, navodi Andrej Planić, koji je predstavio inovativni pametni uređaj koji omogućava praćenje zdravlja, aktivnosti i lokacije pasa u realnom vremenu.
Ukupno pet timova je predstavilo svoje razrađene ideje – Tim Fantasticni trio je osmislio Easy Note – pametni elektronski uređaj za bilješke koji đacma i studentima omogućava jednostavno čuvanje i pristup svim podacima, dok je tim Frendy je radio na aplikaciji koja pomaže Erasmus studentima da se povežu i prevaziđu osjećaj usamljenosti.
Kao pravi pokazatelj zajedništva i duha koji je vladao tokom čitavog Kampa, nagrađeni timovi su odlučili da nagradni fond podijele sa svim učesnicima, potvrđujući da su međusobna podrška i saradnja važniji od takmičenja.
Cilj ovog kampa nije bio samo edukacija, već i kreiranje stimulativnog i podsticajnog okruženja u kojem se studenti osjećaju slobodno da uče, razvijaju ideje, eksperimentišu, postavljaju pitanja, povezuju se i rastu kao pojedinci ali i kao dio zajednice. Startup kamp za studente još jednom je pokazao koliko je važno stvarati prostor za mlade koji će ih motivisati da svoje potencijale usmjere ka inovacijama, preduzetništvu i zajedničkom razvoju.