BioLab

O BioLab-u

138+

Korisnika usluga BioLab-a

730

Odrađenih analiza

112

Testiranih uređaja (atomizera i ratarskih prskalica)

50.000 m²

Površina praćena dronom za određivanje vegetacionog statusa usjeva

Biotehnološka laboratorija, BioLab Tehnopolis je otvorena u cilju pružanja podrške poljoprivrednim proizvođačima i razvoju poljoprivrede, kako kroz pružanje sopstvene usluge, tako i kroz uvezivanje akademskog i biznis sektora. Dodatno, podsticaćemo transfer znanja i inovacija, kako bi došli do kreiranja novih, kao i poboljšanja kvaliteta postojećih proizvoda.

Biotehnološka laboratorija, BioLab Tehnopolis raspolaže:

  • dronom za praćenje procesa napretka vegetacije i kvaliteta usjeva poljoprivrednih kultura;
  • opremom za testiranje tehničke ispravnosti mehanizacije koja se koristi za upotrebu sredstava za zaštitu bilja;
  • opremom za sprovođenje agrohemijskih i fizičko-mehaničkih analiza zemljišta;
  • opremom za vršenje PCR analiza za detekciju određenih patogena koji su uzročnici kvarenja hrane i opremom za vršenje analiza farmakološki aktivnih supstanci veterinarskih lijekova u uzorcima mlijeka.

Sve raspoložive resurse, BioLab stavlja na raspolaganje poljoprivrednim proizvođačima kroz usluge koje može ponuditi.

Metode

PCR METODA
Polimeraza lančana reakcija (PCR) predstavlja brzu, osjetljivu i specifičnu metodu za otkrivanje patogenih mikroorganizama u hrani. Zapravo, PCR predstavlja in vitro amplifikaciju definisane DNK sekvence (imitacija procesa DNK replikacije). Real Time PCR metoda podrazumijeva detekciju PCR proizvoda tokom eksponencijalne faze, kada se proces umnožavanja DNK najbrže dešava, a sama reakcija je u ovoj fazi visoko specifična i tačna. Princip metode se zasniva na detekciji i kvantifikaciji flourescentne reporterske boje, čija je emisija direktno proporcionalna količini proizvoda PCR reakcije. Prednosti Real Time PCR metode su: analitička i dijagnostička tačnost, visoka osjetljivost, brzina izvođenja analize, univerzalnost pripreme uzoraka za analizu i td.

LC-MS/MS METODA
Tečna hromatografija sa masenom spektrometrijom (LC-MS) je hibrid dvije tehnike koje se koriste za odvajanje, detekciju, kvantifikaciju i identifikaciju komponenti u tragovima u mješovitim uzorcima. Postoji širok spektar mogućnosti analiza kompleksnih jedinjenja kao što su: pesticidi, mikotoksini, antibiotici, vitamini, polifenolna jedinjenja, aditivi i mnoga druga, u različitim uzorcima biljnog i životinjskog porijekla.

NDVI MAPIRANJE
NDVI, skraćenica za „normalizovani diferencijalni vegetacioni indeks“, koristi se za određivanje stanja zdravlja biljaka. Dron kojim raspolaže Laboratorija je opremljen sa dva senzora, RBG i Parrot Sequoia. RBG senzor ima mogućnost snimanja video zapisa HD rezolucije i fotografija visokog kvaliteta i koristi se za lakšu vizuelnu inspekciju (provjeru) usijeva (vegetacije) zasađene na datom lokalitetu. Sequoia je sklop od 4 senzora koji prave fotografije u 4 opsega i to: zelenom, crvenom, crvenoj ivici i blizu infracrvenog (NIR). Softverskom obradom dobijenih fotografija u pomenuta 4 opsega mogu se kreirati mape sa različitim vegetativnim indeksima željenog lokaliteta. Analizom NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) mapa koje dron kreira, lako se lokalizuju područja u kojim vegetacija slabije napreduje.

XRF METODA
XRF (rentgenska fluorescencija) je nedestruktivna analitička tehnika koja se koristi za određivanje elementarnog sastava materijala. XRF analizatori određuju hemiju uzorka mjerenjem fluorescentnog (ili sekundarnog) rendgenskog zraka koji se emituje iz uzorka kada je pobuđen primarnim izvorom rendgenskih zraka.
Laboratorija posjeduje Bruker-ov Titan S1 800 XRF instrument za detekciju i kvantifikaciju elementalnog sastava zemljišta. Ovaj aparat je visoko mobilan, ima mogućnost direktne analize  na licu mjesta (procjena predviđanja pristupačnih makroelemenata K i P, sadržaj izmjenjivih sekundarnih elemenata Ca i Mg i pristupačnost mikroelemenata – Fe, Mn, Cu i Zn).

Projekti

Monitoring uređaja za upotrebu pesticida 
Pravilna primjena hemijskih sredstava ima veliki uticaj na prinose po hektaru, troškove proizvodnje kao i na ekološke uslove okruženja. Efikasnost primjenjenih sredstava za zaštitu bilja zavisi od procesa aplikacije, prije svega od stanja i ispravnosti mašina i opreme, kao i od znanja i osposobljenosti korisnika mašina. Biotehnološka laboratorija, BioLab Tehnopolis ima ovlašćenje za vršenje stručnih poslova za provjeru tehničke ispravnosti uređaja za upotrebu sredstava za zaštitu bilja, za potrebe Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Monitoring je sproveden u 2021, 2022. i 2023. godini, čime je obuhvaćen pregled 112 uređaja na teritoriji Crne Gore. Realizacija Monitoringa za 2024. godinu je u toku.

Praćenje vegetacionog ciklusa dronom
Nakon svakog izvršenog preleta dronom, softverskom obradom prikupljenih podataka o usjevima, pomoću programa Pix4Dfields, dobijaju se izvještaji u vidu indeksnih mapa za analizu performansi usjeva. Rezultati ovog praćenja pokažu i pravovremeno lociraju potencijalne probleme, kako bi doprinijeli da poljoprivredni proizvođači brzo reaguju i razmotre rješenja za pospješivanje kvaliteta i sprečavanje gubitka prinosa. U toku 2021. godine realizovane su aktivnosti koje se odnose na sprovođenje programa podrške koji se ogleda kroz praćenje vegetacionog ciklusa dronom za 10 poljoprivrednih proizvođača na teritoriji Opštine Nikšić. Izvršena su tri preleta za svakog korisnika. Ukupna praćena površina za 6 kultura (krompir, kupus, crni luk, lucerka, jabuka i jagoda) iznosila je oko 5 ha (50.000 m2).

Detekcija patogenih bakterija u proizvodima životinjskog porijekla
Biotehnološka laboratorija, BioLab Tehnopolis je u skladu sa Planom rada i razvoja Laboratorije u 2020. godini, sprovela program podrške u vidu vršenja besplatnih analiza detekcije patogenih bakterija u hrani životinjskog porijekla PCR metodom. Analize su rađene u cilju interne kontrole samih proizvođača. Kroz program podrške odrađeno je 730 analiza za 25 korisnika.

Kontakt

Kontakt osoba:
Milijana Aleksić

Broj telefona:
+382 (0) 67 073 788

Email:
[email protected]